Dodanie akumulatora do istniejącego systemu fotowoltaicznego podłączonego do sieci może zwiększyć niezależność energetyczną i zapewnić zasilanie podczas przerw w dostawie prądu.
Kluczowym zadaniem tego pakietu prac jest opracowanie bazy danych (oraz towarzyszącego jej raportu podsumowującego), gromadzącej informacje o potencjalnych rozwiązaniach biznesowych i technologicznych w zakresie odnawialnych źródeł energii, mających na celu przezwyciężenie wyzwań środowiskowych i klimatycznych w regionie programu NPA. Rozwiązania technologiczne obejmują instalację, eksploatację i konserwację urządzeń, z wyłączeniem projektowania i produkcji komponentów.
Celem bazy danych jest identyfikacja głównych wyzwań środowiskowych i klimatycznych oraz przedstawienie technologicznych i biznesowych rozwiązań tych problemów, tworząc bazę dla 8 różnych kategorii technologii odnawialnych źródeł energii. Jest ona przeznaczona dla nowych i istniejących przedsiębiorstw z sektora OZE, aby informować je o potencjalnych wyzwaniach w rozwoju działalności oraz sposobach ich pokonywania.
Przedstawiono szereg przykładów (tam, gdzie to możliwe), ukazujących, jak zidentyfikowane wyzwania zostały przezwyciężone. Udokumentowano również specyficzne innowacje regionalne oraz inteligentne rozwiązania lokalnych firm w zakresie technologii OZE, z zamiarem przekazania tej wiedzy innym regionom NPA, które nie uczestniczyły w projekcie GREBE.
Globalne zmiany klimatyczne wpływają na Europę na wiele sposobów, w tym: zmiany średnich i ekstremalnych temperatur oraz opadów, ocieplenie oceanów, podnoszenie się poziomu morza oraz kurczenie się pokrywy śnieżnej i lodowej na lądzie i morzu. Zjawiska te prowadzą do szeregu skutków dla ekosystemów, sektorów społeczno-ekonomicznych oraz zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne będą miały silny wpływ na nasze codzienne życie, niezależnie od tego, czy akceptujemy ekstremalne warunki pogodowe jako nowe zjawisko, czy nie.
Adaptacja do danych historycznych, obecnie obserwowanych oraz przewidywanych w przyszłości skutków będzie w nadchodzących dekadach niezbędna, a także będzie stanowić uzupełnienie globalnych działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu. Narvik Science Park przygotował raport na ten temat w ramach projektu GREBE.